HISTORIA NASZEJ MISJI


                                                             "Ojczyzna nie jest miejscem na mapie,
                                                               ale żywą istnością człowieka.
                                                               Dziś nie mieszkacie już w Polsce,
                                                               ale za to Polska silniej mieszka w Was".
                                                                                          (W. Gombrowicz)

 

 

W Regensburgu posługa duszpasterska Polskiej Misji Katolickiej rozpoczęła się w roku 1978. Wtedy to z Landshutu dojeżdżał polski duszpasterz, najpierw O. Stanisław Wróbel, redemptorysta, a potem, od września 1980 roku, jego następca O. Józef Chudzik, również redemptorysta.

Msza św. w Regensburgu była odprawiana najpierw raz w miesiącu, a potem co dwa tygodnie. Formalnie ośrodek duszpasterski w Regensburgu był filią Polskiej Misji Katolickiej w Landshucie.

 

W dniu 10 listopada 1988 prowincjał redemptorystów z Warszawy skierował O. Wiesława Majewskiego do Regensburga, aby wspomagał O.Józefa Chudzika w Regensburgu.

Odkąd więc Ojciec Wiesław zamieszkał w Regensburgu przy kościele Matki Bożej Bolesnej (Mater Dolorosa), w każdą niedzielę i święto była odprawiana tu msza święta, a także rozwinął on działalność duszpasterską, obejmującą liczne większe ( jak Straubing i Deggendorf ) i mniejsze ( jak Bad Abbach, Erding, Bogen, Johannesbrunn i Regenstauf) miejscowości, gdzie spełniał różnorodną posługę duszpasterską wobec Polaków przybyłych do Niemiec na przełomie lat 80-tych i 90-tych.

 

Od pażdziernika 1989 roku rozpoczęła się przy kościele w Regensburgu regularna katechizacja dzieci w języku polskim, a dodatkowo w latach 1990 -1995 była prowadzona nauka języka polskiego dla dzieci uczęszczających na religie,- w dwóch grupach około 20 dzieci.

 

W dniu 1 stycznia 1990 wikariusz generalny diecezji regenburskiej, Ks. prałat Fritz Morgenschweis mianował O. Wiesława wikariuszem polskich katolikow tejże diecezji.

 

Od 1991 do 1996 rezyduje przy kościele Matki Bolesnej O. Ryszard Szostak, redemptorysta, który w tym czasie doktoryzował się na Uniwersytecie w Regensburgu i jednocześnie wspierał O. Wiesława w pracy duszpasterskiej.

 

Mocą dekretu ordynariusza diecezji Regensburga,  Ks. bpa Manfreda Müllera w 1994 roku duszpasterstwo Polakow przejął O. dr Józef Maziarz, redemptorysta, a placówka ta jest traktowana jako samodzielny wikariat.          

Oprócz Regensburga posługa duszpasterska obejmuje Straubing i Deggendorf, gdzie po południu odprawiane są msze święte niedzielne zmiennie co dwa tygodnie.

W innych mniejszych ośrodkach, (poza Ganacker, gdzie jest odprawiana msza św. dla robotnikow w okresie prac sezonowych), z powodu zmiejszającej się liczby polskich wiernych zaprzestano regularnego odprawiania mszy św. w języku polskim.

 

W latach 1998-2002 istnial dziecięcy zespół muzyczno-wokalny „PROMYKI”, w którym spiewało i grało ok. 15 dzieci.Ze swoimi piosenkami w profesjonalny sposób zaprezentowali się podczas obchodów Dni Kultury Polskiej w Ingolstadt, a z pięknym przedstawieniem Jasełkowym zespół zapraszany był kilkakrotnie do parafii w Straubingu, Indolstadt oraz Nürnberg.

 

Historię naszego Ośrodka naznacza zwykła praca duszpasterska oraz podtrzymywanie polskich tradycji i obyczajów. Jeśli chodzi o sakramenty święte, to najczęściej sprawowany jest sakrament Chrztu i I Komunii św., rzadziej bierzmowanie, gdyż dzieci z polskich rodzin idą ze swoimi rówieśnikami ze szkoły, przy swoich parafiach niemieckich.

Regularnie odprawiane są pierwsze piątki miesiąca z okazją do spowiedzi św.; czy okreswo nabożeństwa maryjne (maj i październik), które odbywają się przeważnie przy kaplicy z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w Tegernheimie, w wielkim poście Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

 

W ramach tradycyjnych form działalności duszpasterskiej od początku isntienia Ośrodka przeprowadzane są rekolekcje wielkanocne (wygłaszają je zwykle polscy misjonarze) czy organizowane specjalne dni spowiedzi zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Podtrzymywane są także tradycje polskie, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia przez parafialne spotkanie opłatkowe, śpiew kolęd i wizyty duszpasterskie u polskich rodzin, tzw. kolędę, natomiast w okresie wielkanocnym – odprawiane Triduum Paschalne z uroczystym śpiewem Męki Pańskiej, poświęcenie pokarmów, wspólne dzielenie się wielkanocnym jajkiem.

 

Współpraca z parafia niemiecka układa się bardzo dobrze, wspólnie organizowana jest coroczna procesja Bożego Ciała, gdzie do liturgii i procesji włączane są piesni i teksty w języku polskim, również budowany jest polski ołtarz przy sali Parafialnej.

 

Przy Ośrodku PMK w Regensburgu organizowane są od wielu lat tzw. “imprezy kulturalne“, jak występy artystów, kabaretów z Polski, zabawy karnawałowe dla dorosłych i dla dzieci, wieczorki andrzejkowe o typowo polskim charakterze, wspólnotowe grilowanie, pielgrzymki i wycieczki po Niemczech i świecie.

Glówny ciężar działalności pastoralnej oraz programowanie i realizowanie życia kulturalnego polskiej wspólnoty przypada na tutejszą Radę Duszpasterską. Działa ona przy PMK w Regensburgu od 1995 roku i powoływana jest zgodnie ze Statutem dla Polskich Misji Katolickich Cum Cura Animarum w Niemczech.

Od samego początku, raz w miesiącu po Mszy św., organizowane są tzw. spotkania rodzinne przy kawie, podczas których jako wprowadzenie do dyskusji czy wolnej rozmowy, wygłaszana jest okolicznościowa katecheza lub poruszane bieżące problemy z życia kościoła,a w związku z troską o dzieci organizowane są rowniez dla nich każdego roku spotkania ze św. Mikołajem, Jasełka, zabawa karnawałowa, wycieczki z okazji Dnia Dziecka, obozy sportowe latem i zimą.

Każdego roku w okresie Wielkiego Postu, w Wielkim Tygodniu głoszone są rekolekcje wielkopostne przez specjalnie na te okazje zapraszanych misjonarzy.

Odprawiane są również nabożeństwa paraliturgiczne takie jak Droga Krzyżowa w każdy piątek Wielkiego Postu, Gorzkie Żale  spiewane w każda niedzielę wielkopostną bezpośrednio po mszy św.,  Nowenna do MB Nieustającej Pomocy odprawiana  w każda środe, nabożenstwa majowe, a w pażdzierniku rożaniec w każda sobote przy kaplicy MB Czestochowskiej w Tegernheimie.

 

Krótki okres istnienia Ośrodka PMK w Regensburgu od 1990 naznaczają szczególnie trzy wielkie wydarzenia duszpasterskie, które zmobilizowały mieszkających w tym rejonie Polaków. Chodzi o Peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1996 r. poprzedzoną tygodniowym przygotowaniem rekolekcyjnym przeprowadzonym przez ks. St. Kamińskiego ze Zgromadzenia Chrystusowców, kiedy to według oceny miejscowego proboszcza niemieckiego, "jeszcze nigdy tylu ludzi w tej świątyni nie widział”. Drugim wydarzeniem w ramach historii Ośrodka, to tygodniowa Misja św. ku czci Miłosierdzia Bożego, z bardzo bogatym programem spotkań, przeprowadzona przez OO.Redemptorystów z Braniewa w dniach od 3-10.X.2004 r. Wzieło w niej udział na zakończenie Misji ok. 400 wiernych z Regensburga i okolic, co stanowi duży procent mieszkających tu Polaków. Trzecia to Renowacja Misji św., krórą prowadzili również OO.Redemptoryści z Braniewa w dniach 16-23.X.2005 r.

 

Ważnym wydarzeniem dla regensburskiej wspólnoty podczas trwania Renowacji Misji św. było poświęcenie chorągwi Polskiej Misji Katolickiej w Regensburgu, która powstała z ofiar całej wspólnoty parafialnej.

 

Liczbę parafian w Regensburgu i okolic trudno jest okreŝlić, gdyż nie prowadzi się specjalnej kartoteki; wynosi ona w sumie ok. 1.500 do 2.000 mówiących po polsku. Działalność Ośrodka PMK w Regensburgu, uwzględniając tutejsze warunki, koncentruje się wokół niedzielnej Eucharystii,na której uczestniczy, w zależności od pory roku ok. 200 – 250 osób.



Wszystkim parafianom należą się gratulacje i uznanie za wielkie zaangażowanie w życie religijne i tworzenie pięknej karty historii PMK w Regensburgu.

Szczęść Boże !

 

http://www.mateusz.pl/